Zdeněk Fryml

Jasanky_portret

Výroba tradičních lyží a další truhlářská výroba

Rodinná tradice čítá již tři generace truhlářů, kteří se mimo jiné věnovali již od počátku také výrobě dřevěných lyží zvaných – jasanky. Ať už se jednalo o lyže pro lesníky, hajné a ostatní obyvatele Orlických hor, kterým bylo třeba se dostat za prací po horách během tuhých zim, nebo pro obyčejnou sportovní kratochvíli a koníček, byl tu vždy někdo z truhlářské rodiny Frymlů, kteří si předávali své umění výroby lyží. Učili se to, jak a kde najít ten správný strom, jak jej správně rozřezat a jak dlouho nechat dřevo vysušit.

Ve své dílně po sobě také dědí nástroje, kterými se dřevo oprácovává a díky kterým jejich jasanky dostávají osobitý vzhled, díky kterému je výrobci vždy rozeznají od ostatních.
Největším kouzlem je ale závěr výroby a tím je alchymie v podobě napařování a ohýbání lyží! Tam se teprve ukáže, zda truhlář doposud nepochybil a správně vybral a zpracoval danou lyži. Teprve po vytažení lyží z formy zjistíme, zda jsme se celou dobu dělali s lyží, nebo s dřívím na zátop.
Na závěr už je to třešinka na dortu, kdy lyže dostanou povrchovou úpravu, sem tam nějakou ozdůbku a znakem mistra truhláře je ocejchována jako hotová lyže. Tak hurá na svah.

Moje tvorba